FUNDACJA HARMONIA
Statut Fundacji
Postanowienia ogólne
§1
Fundacja Harmonia, zwana dalej Fundacją, ustanowiona została w dniu 17.05.2023 roku przez Agnieszkę Zagor, zwaną dalej Fundatorką, przed notariuszem Dariuszem Ruszkiewicz w Kancelarii Notarialnej z siedzibą w Chełmnie, ul. Grudziądzka 18.
- Siedzibą Fundacji jest miasto Chełmno.
- Fundacja działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (t.j.Dz.U.2018.1491 ze zm.), regulacji dotyczących organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego i innych właściwych aktów prawa oraz postanowień niniejszego Statutu.
- Właściwym ministrem jest Minister właściwy do spraw Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Terenem działalności Fundacji jest Rzeczpospolita Polska.
- Czas trwania Fundacji jest nieoznaczony.
- Fundacja ma osobowość prawną.
Cele i zasady działania Fundacji
§2
Celami Fundacji są:
a) przyczynianie się do wzrostu świadomości zdrowotnej, mentalnej, moralnej i społecznej,
b) wspomaganie samorealizacji w aspektach zdrowia i dobrego samopoczucia,
c) ochrona i promocja zdrowego stylu życia
d) upowszechnianie wiedzy na temat holistycznego podejścia do zdrowia (w tym wspieranie nowych metod terapii w zakresie medycyny naturalnej)
e) działalność na rzecz promocji i popierania aktywnego stylu życia
f) promocja zdrowego stylu życia i profilaktyki zdrowotnej poprzez wskazanie holistycznego podejścia jako podstawowej zasady utrzymania dobrego stanu zdrowia i zapobiegania chorobom
§3
Fundacja realizuje swoje cele poprzez:
a) działalność edukacyjną w oparciu o ogólnodostępne materiały oraz tworzenie własnych projektów i przedsięwzięć edukacyjnych
b) organizację warsztatów i szkoleń, prelekcji, seminariów i wszelkiego poradnictwa służącego realizacji celów statutowych
c) organizację w przestrzeni publicznej akcji promujących ochronę i promocję zdrowia takich jak: spotkania dyskusyjne, warsztaty, happeningi oraz inne wydarzenia kulturalno-edukacyjne,
d) promocję i organizację akcji popularyzujących cele Fundacji, organizowanie i prowadzenie programów i konferencji propagujących cele fundacji oraz informowanie o nich w środkach masowego przekazu.
e) propagowanie zdrowego stylu życia.
§4
Fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej.
§5
Dla osiągnięcia swych celów Fundacja może wspierać działalność innych osób, osób prawnych i instytucji zbieżną z jej celami.
Organy fundacji i sposób ich funkcjonowania
§6
Jedynym organem fundacji jest zarząd.
§7
- Zarząd fundacji składa się minimalnie z jednego członka zarządu, a maksymalnie trzech, powoływanych przez Fundatora na czas nieokreślony. W skład zarządu może wchodzić fundator.
- Członkowie zarządu nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
- Zarząd wybiera ze swojego grona Prezesa Zarządu.
- Strukturę organizacyjną i formy działania Zarządu określa Regulamin.
§8
- Zarząd kieruje działalnością fundacji i reprezentuję ją na zewnątrz.
- Do zadań Zarządu należy w szczególności:
- uchwalanie rocznych planów finansowych
- sprawowanie zarządu majątkiem Fundacji
- ustalanie wielkości zatrudnienia i wysokości środków na wynagrodzenia pracowników fundacji,
- przyjmowanie darowizn, spadków i subwencji,
- podejmowanie decyzji we wszelkich sprawach
3. Oświadczenia woli w imieniu Zarządu składa Prezes Zarządu, a w przypadku gdy członków zarządu jest więcej niż jedna osoba, każdemu członkowi zarządu przysługuje prawo reprezentacji.
4. Zarząd podejmuje decyzje na posiedzeniach, w formie uchwał – zwykłą większością głosów.
5. Zarząd wybiera spośród członków Prezesa zarządu na dwuletnią kadencję.
6. Funkcję Prezesa Zarządu można pełnić przez więcej niż jedną kadencję.
Majątek Fundacji
§9
- Majątek fundacji stanowi jej fundusz założycielski w wysokości, ustalony w oświadczeniu woli o ustanowieniu Fundacji.
- Majątek Fundacji pochodzi z:
- darowizn, spadków i zapisów,
- dotacji i subwencji,
- zbiórek publicznych,
- nawiązek i świadczeń pieniężnych,
- dochodów z majątku nieruchomego i ruchomego oraz praw majątkowych,
- środków otrzymanych od sponsorów,
- inne mienie uzyskane lub nabyte oraz funkcje w toku jej działania.
- Dochody osiągane przez Fundację są przeznaczane w całości na realizację jej celów statutowych.
§10
- Fundacja nie może udzielać pożyczek lub zabezpieczać zobowiązań majątkiem fundacji w stosunku do członków zarządu fundacji, fundatora, patrona Fundacji, pracowników fundacji oraz osób, z którymi pozostają oni w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej osobami bliskimi.
- Niniejszy statut ustanawia zakaz przekazywania majątku fundacji na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach.
- Fundacja nie może wykorzystywać majątku fundacji na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego.
- Fundacja nie może nabywać na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organizacji, członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
Zmiana Statutu
§11
1.Zmiany statutu dokonać może fundator. Zmiany nie mogą dotyczyć, celów, dla realizacji których została ustanowiona Fundacja i określonych w akcie założycielskim.
Likwidacja Fundacji
§12
- Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została ustanowiona lub w razie wyczerpania się jej środków finansowych i majątku.
- Likwidatorów Fundacji powołuje i odwołuje Fundator.
- Decyzję o likwidacji podejmuje Fundator.
- Fundacja w stanie likwidacji może połączyć się z inną fundacją, realizującą zbieżne cele z celami działalności Fundacji.