Jaki wybrać pojemnik na żywność

lunx box jaki wybrać

W sklepach mamy do wyboru różne pojemniki na żywność. Często kupujemy je, żeby zabierać jedzonko do pracy czy do  szkoły  🙂  Pojemnik może być z przegródkami, z nakładką. Może to być specjalny kubek na zupkę albo zwykły kubek zamykany.

Ale czy kupując taki pojemnik zwracałaś uwagę na oznaczenia jakie się na nim znajdują? Czy zwracałaś uwagę czy zakupiony przez ciebie pojemnik można używać w mikrofalówce, aby podgrzać jedzonko? Nie zdziwię się jeśli powiesz, że nie. Ale jeśli tak, przybij mi piątkę  🙂

No dobrze, jakie więc oznaczenia znajdziemy na pojemniku i co one oznaczają?

pojemnik na żywność

Symbol tworzywa, z jakiego zostały wykonane

PET lub PETTE –  to jedno z najczęściej wykorzystywanych tworzyw. Produkuje się z niego przede wszystkim plastikowe butelki na napoje, naczynia jednorazowego użytku. Opakowań takich nie powinniśmy ponownie wykorzystywać. Nie należy ich również wystawiać na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi. Niewłaściwe przechowywanie sprawia bowiem, że substancje, z których są zbudowane mogą przenikać do zapakowanych w nie produktów.

HDPE – oprócz pojemników i folii do pakowania żywności – produkuje się m.in. rury, żyłki oraz liny. Uważany jest za jedno z dwóch najbezpieczniejszych dla nas tworzyw. Wykonane z niego opakowania nadają się do ponownego użytku.

PVC – wytwarza się m.in. folię spożywczą (a także wykładziny, igelit, strzykawki i płyty gramofonowe). Uważany jest za jedno z gorszych tworzyw do produkcji opakowań żywności, ponieważ może wydzielać toksyny.

LDPE – Opakowania z niego, podobnie jak opakowania z HDPE nadają się do ponownego wykorzystania. Uważa się go jednak za tworzywo mniej bezpieczne dla naszego zdrowia niż HDPE i PP (2 i 5).

PP – oprócz opakowań żywności wytwarza się z niego również przewody, czy niektóre elementy karoserii samochodów. Uważa się go za jedno z dwóch tworzyw, najbezpieczniejszych dla naszego zdrowia.

6 PS – znamy najlepiej w formie spienionej, jako styropian. Ponieważ wydziela substancje toksyczne, nie powinien być wykorzystywany do produkcji opakowań do żywności. Czasem można go jednak znaleźć np. w pokrywkach do jednorazowych kubków na kawę.

OTHER – oznacza „inne tworzywa”. W tej grupie znajdują się plastiki, które nie powinny być wykorzystywane w produkcji opakowań na żywność. Może się w nich bowiem znajdować niebezpieczny dla naszego zdrowia bisfenol A, czyli BPA (chyba, że mają oznaczenie „BPA free”). Substancję tę uważa się za jeden z czynników zwiększających ryzyko wystąpienia niektórych schorzeń układu nerwowego i hormonalnego, w tym choroby Alzheimera czy depresji.

lunx box jaki wybrać

Informacja o tym, w jaki sposób powinniśmy korzystać z danego opakowania

oznaczenia pojemników na żywność

Symbol kieliszka i widelca,  informuje nas o tym, że dane tworzywo przeznaczone jest do kontaktu z żywnością. Oznacza, to, że nie powinno wydzielać do niej szkodliwych substancji. Nie może również w żaden inny sposób zmieniać jej właściwości, to jest np. smaku czy zapachu.

BPA FREE, symbol oznaczający, że dane tworzywo pozbawione jest szkodliwego bisfenolu A. To ważny znak, który spotkamy najczęściej na butelkach i naczyniach przeznaczonych dla niemowląt i małych dzieci.

Pierwszy symbol w drugim rzędzie- naczynia w zmywarce, mówi nam o tym, że dany przedmiot nadaje się do mycia w zmywarce. Jego brak oznacza, że najlepiej umyć go ręcznie.

Mikrofalówka, informuje nas o tym, że tworzywo to można podgrzewać w kuchence mikrofalowej. Obok niego znajduje się zwykle informacja o maksymalnej mocy, jaką można ustawić w kuchence, podgrzewając żywność w danym opakowaniu.

Ostatnie oznaczenie- piekarnik, mówi nam tym, że dane tworzywo nadaje się do pieczenia w piekarniku.

Pierwszy symbol w ostatnim rzędzie mówi nam o tym, do jakiej maksymalnej temperatury można podgrzać nasze opakowanie. Zazwyczaj podany jest w stopniach Celsjusza i Fahrenheita.

Śnieżka, informuje nas o tym, że pojemnik nadaje się do mrożenia.

PODSUMUJMY

  • Jeśli kupujemy pojemniki na ” drugie śniadanie”, pilnujmy, aby były to pojemniki 2 lub 5 (HDPE lub PP)
  • Nie wkładaj do mikrofali tacek i innych opakowań do tego nie przeznaczonych
  • Nie używaj ponownie butelek typu PET
  • Wyjmuj zakupy z woreczków foliowych
  • Wybieraj szkalne butelki

Na czytaniu etykiet nie powinnyśmy skupiać się tylko przy kupowaniu żywności, ale także jeśli kupujemy pojemniki, w których chcemy przechowywać jedzenie. Obojętnie czy w lodówce, czy w torebce kiedy idziemy do pracy.

I jeszcze jedno! Nie dajmy się zwariować  🙂  Myślę, że warto mieć tą wiedzę i  w razie czego, móc dokonać lepszego wyboru. Pakując jedzenie do pracy, czy kanapkę dziecku do szkoły, warto wybrać opakowania, które są do tego przeznaczone. Kupując jogurt w sklepie, również lepiej sprawdzić, w jakim opakowaniu jest przechowywany i wybrać to lepsze dla naszego zdrowia  🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Discover more from Agnes May Life

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Scroll to Top