Cztery etapy z życia kobiety

recepta na udany zwiazek

Każda z nas jest inna i każda lubi, co innego. Łączy nas jednak burza hormonów na różnych etapach życia oraz to, że najczęściej to my tworzymy świat dla nas i naszych rodzin. Być może, najstarsza nie jestem i jeszcze długa droga przede mną, ale z mojej perspektywy widzę jak ten czas zmieniał się wraz z moim wiekiem. I tak, postanowiłam sobie podzielić życie kobiety na cztery etapy i przyjrzeć im się z bliska. Czy uważam, że któryś z nich jest lepszy albo gorszy? Nie. Uważam, że każdy stanowi integralną część nas samych. Każdy z tych czterech etapów wpłynął na to, jaka teraz jesteś. Jaka jestem.

cztery etapy w życiu kobiety

Życie jest piękne

Stawiasz pierwsze kroki w dorosłym życiu. Kończysz szkołę, wychodzisz z domu. Znajdujesz pracę i oczekujesz, że teraz wszystko jest możliwe i wszystko będzie, jak sobie wymarzyłaś. Jednak do momentu, aż z tych chmur strąci Cię szara rzeczywistość. Chciałabyś mieć mieszkanie, samochód i partnera, na którego mogłabyś zawsze liczyć oraz grono przyjaciół. Najlepiej takich, jak z serialu „Przyjaciele”. I nie ma w tym nic złego. Każdy chce wieść przyjemne życie.

Sama załatwiasz sprawy urzędowe. Pranie, gotowanie, zakupy bieżące, stają się Twoim powszechnym zajęciem.

cztery etapy w życiu kobiety

Poznajesz lub już masz swojego chłopaka na całe życie. Mieszkacie razem. Bierzecie ślub. Docieracie swoje wady i zalety i uczysz się sztuki kompromisu, na co dzień.

Jeszcze bez zobowiązania, jakim jest rodzina, tworzycie udaną parę i lubicie bywać na imprezach. Lubicie robić to, co chcecie i nie być zależnym od nikogo.

cztery etapy w życiu kobiety

Możesz rozwijać swoje pasje, hobby. I nawet myśleć w zdrowy sposób, tylko o sobie. Życie jest piękne!

Niech ktoś zatrzyma ten świat

Pojawia się mały człowiek, a Twój świat staje na głowie. Nie, nie jest gorszy. Jesteś zwyczajnie zmęczona codziennością i wstawaniem po nocy do płaczącego malucha. Ale już na drugi dzień szczęście ogarnia Twoje serce, bo właśnie ten maluch powiedział „mama”, „tata’, zrobił pierwszy krok. I z taką ogromna radością patrzysz na każdy nowy etap, w jaki wchodzi twoje dziecko.

cztery etapy w życiu kobiety

Nie ważne staje się zmęczenie, choć zasypiasz w ciągu dnia na kanapie, a nigdy wcześniej Ci się to nie zdarzało. Masz niejednokrotnie poczucie winy, bo nie wiesz wszystkiego i nie jesteś najlepsza w byciu mamą. Masz wrażenie, że akurat to, albo tamto mogłaś zrobić inaczej, lepiej. Na Twoje szczęście widzisz, że nie Ty jedna masz takie rozterki, i że to normalne zjawisko. Przecież chcesz dla swojego dziecka jak najlepiej, choć samą siebie trochę zaniedbałaś. Ufff… Już jest Ci lepiej.

cztery etapy w życiu kobiety

Żłobek. Przedszkole. Szkoła. Przede wszystkim w tym czasie, najbardziej pod uwagę bierzesz dobro dziecka – bez przesady oczywiście. Zmieniasz ubranie na bardziej wygodne, trampki, jakieś jeansy. Ponieważ wygodniej jest w takich ciuchach biegać z dzieckiem po parku, czy placu zabaw. Jednak z każdym rokiem coraz bardziej gubisz siebie. Kiedy właśnie dociera do Twojej głowy ten fakt, wiesz już, że musisz o siebie dbać. Bo nieszczęśliwy człowiek, nie może przekazać i pokazać szczęścia innym. Znowu się odchudzasz i stosujesz kolejną dietę. Dodatkowo zapisałaś się na zumbę, ponieważ chcesz w końcu zrobić coś dla tej kobiety w lustrze, na którą patrzysz codziennie, kiedy myjesz zęby.

cztery etapy w życiu kobiety

Nagłe olśnienie, że przecież nie jesteś niezastąpiona! Co za cud! Możesz iść z koleżanką do kina, bo mąż zostanie z maluchem w domu i zajmie się nim. I to zupełnie inaczej niż Ty. Czy gorzej? No coś Ty! Po prostu inaczej! Wiem z doświadczenia, że bardziej intensywnie… Bardziej szalenie. I będą robić rzeczy, o jakich Tobie się nie śniło. Jednak Ty sprawdzasz co chwilę telefon, czy przypadkiem nie musisz wracać do domu, by ugasić „pożar”.

cztery etapy w życiu kobiety

Zmiana pracy, mieszkania. Życie niesie Ci różne niespodzianki lepsze i gorsze. Innymi słowy masz już często dość! W związku też różnie bywa. Ale Ty trzymasz to wszystko w dłoniach i pchasz ten wózek zwany codziennością, pamiętając o tym, żeby nie zatracić tego szacunku, bez którego związek nie ma szans na cokolwiek.

Siła w kobiecie

Patrzysz któregoś dnia w te oczy radosne i radosną buzię. Tyle, że to małe „Coś”, jest już wyższe od Ciebie. Dziś ma już swoje zdanie, którego broni jak lew.  Na waszej ścieżce coraz więcej bitew o rację. Ten niemały człowiek staje się na chwilę Twoim „wrogiem”, który jednak wciąż potrzebuje Twojej miłości, wsparcia i wskazania drogi – choć dyskretnie. Ratujesz bzdurne katastrofy i naprawiasz cały świat.

Ty bohaterko! Przychodzi jednak dzień, kiedy patrzysz jak pomału wyfruwa z gniazda, a Ty jedynie możesz pomóc mu stać się dorosłym człowiekiem. Możesz nauczyć go cieszyć się drobiazgami, żeby potem umiał cieszyć się z wielkich rzeczy, które zdarzają się dużo rzadziej.

chcę być szczęśliwa

Nie przypuszczałaś nigdy wcześniej, że będziesz uczyła się przyjmować pomoc. Bo przecież do tej pory wszystko dałaś radę zrobić sama- z wyboru mniejszego, albo większego. I nie chodzi o to, że czegoś nie potrafisz ogarnąć. Ponadto zwykłe, codzienne czynności nabierają innego kształtu. Innej przestrzeni w Twojej głowie. Te małe – duże ręce są zawsze chętne do pomocy. Mało tego! Chmurzą się na Ciebie, że nie doceniasz ich w tej kwestii.

cztery etapy w życiu kobiety

Zdajesz sobie sprawę, że już nie jesteś potrzebna, jak jeszcze nie tak dawno. Teraz masz znowu czas dla siebie i dla Niego. Trwacie razem na dobre i złe i znowu możecie zacząć spełniać swoje marzenia. Przestajesz toczyć ze sobą wojny, bo wiesz już, czego chcesz i w którym iść kierunku. Nie musisz martwić się o sprawy, które jeszcze kilka lat temu spędzały sen z Twoich powiek. Jaka ulga. Jak dobrze i komfortowo…

Jeszcze dalej niż północ

Masz wszystko. Możesz wszystko. A jeśli myślisz, że jesteś już za stara, że masz już za dużo lat, pomyśl…

… już nigdy nie będziesz młodsza!

W związku z tym, korzystaj z życia i ciesz się, że tak pięknie wychowałaś tego młodego człowieka. I tak, jak Ty kiedyś dawałaś wsparcie i swoją miłość, teraz wszystko wraca do Ciebie. Ponieważ masz motywację i wsparcie od tego młodego człowieka, przez którego nie spałaś po nocach, bo miał gorączkę. Od Tego, który toczył z Tobą bitwy, ale topory już dawno zakopane.

Inaczej patrzysz na świat. Z większym spokojem i dystansem do samej siebie. Ponieważ już wiesz, że jesteś swoją najlepszą przyjaciółką. I jesteś ważna, jak kiedyś byłaś ważna dla tego malucha. Może chwilami smutek zagląda do Twojego serca, że czas już nigdy nie wróci. Ale z drugiej strony… Czas i tak upłynie, i tylko od Ciebie zależy, jaki będzie.

cztery etapy w życiu kobiety

Kiedyś szaleni. Jednak dziś bardziej stateczni, ale czy pozbawieni szaleństwa? Wszystko masz w swojej głowie, w swym dotyku i wierze w siebie.

W uśmiechu i oczach mądrej kobiety, zawarty jest cały jej świat.

cztery etepy w życiu kobiety

Nauczyłaś się tak wiele w każdym z etapów swojego życia. I tak naprawdę uczysz się dalej każdego dnia. Każdego poranka i kolejnego wieczoru, kiedy wtulona w Niego, razem oglądacie kolejny film. Lampka wina. Uśmiech. Łagodność. Miłość…

cztrry etapy w życiu kobiety

Ale najbardziej, cieszysz się, że przez te wszystkie lata łapałaś dobre chwile, wspomnienia, które były tego warte…

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Scroll to Top