Efekt lustra czyli to, co widzimy w innych mamy w sobie

efekt lustra

Temat dosyć ciekawy, czyli, Twoje wewnętrzne lustro. Twoje emocje i myśli o innych ludziach, to tak naprawdę emocje, jakie tkwią w Twojej podświadomości, o których może sama jeszcze nie wiesz. Dają jednak o sobie znać poprzez negatywne uwagi, co do innych osób albo wytykanie braku jakiś umiejętności. Kiedy zdasz sobie sprawę z Twojego efektu lustra, będziesz mogła przerobić swoje odczucia i nie będziesz porównywała się z innymi. Zrozumiesz, dlaczego reagujesz na pewne sytuacje tak, a nie inaczej. Zdasz sobie sprawę, czego Ci brakuje, co możesz poprawić, dlaczego denerwują Cię pewne zachowania. Bo tak naprawdę wszystkie zachowania, które Cię irytują u innych ludzi, są komunikatem o tym, nad czym powinnaś popracować.

Zastanów się

Czy któraś z tych sytuacji nie jest Ci obca:

  1. Bałagan u innych, jest powodem Twojej frustracji. Może Ty sama, masz wrażenie, że musisz mieć porządek, aby inni Cię szanowali
  2. Jesteś zazdrosna i zła na koleżankę, że na imprezie często śmieje się do innych osób i z nimi rozmawia, bo sama chciałabyś być taka otwarta i serdeczna, ale nie potrafisz
  3. Spotykasz ludzi, którzy Cię nie szanują, ale w głębi serca sama uważasz, że nie zasługujesz na szacunek.
  4. Jeśli wciąż brak Ci miłości, to może masz przekonanie, że miłość, to samo cierpienie
  5. Jeśli denerwują Cię sukcesy koleżanki, to może też chciałabyś być tak przebojowa i zwracać uwagę innych osób na swoje osiągnięcia
  6. Plotkując i mówiąc niemiłe rzeczy o innych, zdradzasz swoje lęki i kompleksy.

Warto

Zastanowić się nad swoimi uczuciami, kiedy pojawi się negatywna opinia w Twojej głowie. Zastanów się, nad tym, co sama myślisz na swój temat i jakie prawdziwe emocje dają o sobie znać. Zaakceptuj swoje słabości. Nikt nie jest doskonały. Zobaczysz, że łatwiej Ci będzie poradzić sobie ze swoimi negatywnymi myślami.

Każda rzecz, która irytuje nas w innych, prowadzi do zrozumienia nas samych

Co widzisz w lustrze

Przypowieść o lustrzanej komnacie

Uczeń zapytał mistrza:

Mistrzu, czy świat jest wrogi dla ludzi? Czy niesie zło czy dobro?

– Opowiem Ci historię o tym, jak świat odnosi się do człowieka – powiedział mistrz. Był sobie kiedyś wielki król, który kazał zbudować piękny pałac. Było tam wiele wspaniałości. Wśród różnych cudów i ciekawostek w pałacu było komnata, w której wszystkie ściany, podłoga, drzwi, a nawet sufit były zrobione z luster. Osoby wchodzące do komnaty w pierwszej chwili nie zdawały sobie sprawy, że stoją przed lustrami – tak bardzo zacierała się granica między światem rzeczywistym a odzwierciedlonym. Ponadto ściany komnaty zostały tak zbudowane, że na każdy dźwięk odpowiadało echo. Gdy ktoś pytał: “Kim jesteś?”- słyszał w odpowiedzi z różnych stron: “Kim jesteś… kim jesteś?”.

Pewnego razu do komnaty dostał się pies i zamarł w zdumieniu pośrodku, otoczony sforą psów ze wszystkich stron, a także z dołu i z góry. Pies na wszelki wypadek ostrzegawczo pokazał kły i wszystkie odbicia odpowiedziały mu tym samym. Pies zawarczał. Echo odwzajemniło głośne warczenie. Pies szczekał coraz głośniej. Echo też. Pies biegał tam i z powrotem, próbując ugryźć odzwierciedlające się w lustrach psy, jego odbicia też biegały i gryzły. Rano królewska służba znalazła wycieńczonego, nieprzytomnego psa, otoczonego przez setki nieprzytomnych psów. W komnacie nie było niczego, co mogłoby zagrozić psu, prócz jego własnego odbicia.

Widzisz – powiedział na koniec mistrz – świat nie jest ani dobry, ani zły sam w sobie. Wobec człowieka świat jest obojętny. Wszystko, co dzieje się wokół nas jest tylko odzwierciedleniem naszych myśli, uczuć, pragnień i działań. Świat to jedno wielkie lustro.”

efekt lustra

Efekt lustra- dawaj to, co chcesz otrzymywać

Kiedy zaakceptujesz swoje emocje, zaakceptujesz je u innych osób. Przestaniesz się złościć i irytować na sytuacje, słowa i zachowanie. Poznasz i zrozumiesz siebie. Uczucia, które budzą w Tobie wielkie emocje, pokazują Ci, nad czym powinnaś popracować.  Więc zamiast się złościć, doceń te momenty, bo dzięki nim możesz dowiedzieć się o sobie cennych rzeczy. Zrozumiesz też, że to od Twojego nastawienia wszystko się zaczyna.

Ponieważ Twoje myśli, słowa mają moc i tworzą Twoją rzeczywistość

To, co wysyłamy w świat, wraca do nas. Jeśli więc wychodzisz z założenia, że świat jest zły, a ludzie niemili, nie dziw się, że właśnie taki świat masz dookoła. Jeśli zaczniesz wysyłać ciepło i dobro, uśmiech czy radość, możesz mieć pewność, że właśnie to wróci do Ciebie. Wystarczy odrobina cierpliwości i pracy nad sobą.

Zacznij, więc zmieniając siebie, a zmieni się również świat, jaki Cię otacza.

Jeżeli ten wpis jest dla Ciebie wartościowy, proszę zostaw komentarz i udostępnij go, aby mógł z niego skorzystać ktoś inny. Ktoś, kto może akurat dzisiaj potrzebuje takich słów. Dziękuję 🙂

2 thoughts on “Efekt lustra czyli to, co widzimy w innych mamy w sobie”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Scroll to Top