Jak zacząć przygodę z jogą?

jak zacząć jogę

Pytasz mnie jak zacząć jogę? Po prostu, zacznij, a sama się przekonasz ile dobrego przyniesie Ci ta praktyka. Bo joga, to nie tylko ćwiczenia, ale również praca z oddechem. Do tego dochodzi jeszcze oczywiście praca z ciałem. Od czego zacząć jogę? Co będzie Ci potrzebne?

Mata

Na początek, kiedy jeszcze nie jesteś pewna czy joga przypadnie Ci do gustu, możesz zamiast maty wykorzystać koc. Ja jednak obstawałabym przy macie. Myślę, że mata jest jednak bardziej miękka i przyjazna dla stopy. Bo wiesz, na macie stajemy bez skarpet. Dlatego ważne jest, aby Twoja stopa nie ślizgała się na macie, czy kocu. Czy wiesz co ja czuję kiedy staję na swojej macie?

Na początek możesz oczywiście kupić matę z marketu. Ja sama mam taką matę już kilka lat i jestem z niej mega zadowolona. Chociaż widzę, że niedługo będę musiała wymienić ją na młodszy model, z racji jej zużycia.

Oprócz maty, mogą ci się przydać klocki do opierania dłoni, poduszka do medytacji albo pasek do ćwiczeń. Są to przedmioty pomocne, ale nie niezbędne. I śmiało możesz się bez nich obejść, szczególnie na początku.

jak zaczać jogę

Muzyka

Fajnie swoją jogę praktykować przy przyjemnej muzyce. Dobrze byłoby abyś mała, więc kilka list takich utworów. Dlaczego? Ponieważ każdego dna mamy inny nastrój, warto więc mieć piosenki w różnych klimatach. Ja sama mam trzy różne listy: joga spokojna, joga oraz joga expres. Wszystkie je uwielbiam, ale do praktyki jogi wybieram listę, która mi dziś akurat bardziej pasuje. I wierz mi, zaraz dzień nabiera innych kolorów.

Strój

Aby praktykować jogę, nie musisz zaraz biec do sklepu żeby kupić strój typowo do jogi. Możesz oczywiście ubrać zwykłe leginsy albo spodnie dresowe i dopasowany t-shert albo top. Mnie denerwuje, kiedy bluzka spada mi na głowę podczas niektórych asan, np. pies z głową w dół. Dlatego zdecydowane jestem za dopasowaną bluzką. Spodnie natomiast powinny być wygodne, tak abyś mogła bez zbędnego skrępowania robić różne asany.

Trener

Oczywiście możesz udać się do szkoły jogi. A co zrobić, kiedy nie masz takiej w pobliżu? Załącz youtube i poszukaj kanałów z jogą i wybierz taki, który Tobie najbardziej pasuje.

Ja podaję Ci takie namiary:

Małgorzata Mostowska

JogaŻelazo

Anatomia Jogi

Moja przygoda z jogą kilka lat temu, zaczęła się właśnie w ten sposób i trwa do dziś. W mojej okolicy szkoły jogi nie ma. Ale to mi w niczym nie przeszkadza.

Dla chcącego, nic trudnego

Najważniejsza w jodze jest konsekwencja. Żeby ją pokochać i móc cieszyć się efektami, jakie niesie codzienna praktyka, musisz codziennie ćwiczyć. Wierz mi nie będziesz żałowała. Ja uwielbiam czuć, moje rozciągnięte ciało z rana, które nabiera energii na resztę dnia. Kocham to uczucie, tak jak kocham praktykę wdzięczności. Będziesz konsekwentne pokonywała ograniczenia swojego ciała, nie zdając sobie sprawy, że tak właśnie jest. Aż pewnego dnia, przypomnisz sobie, że przecież jeszcze nie tak dawno, ta albo inna asana stanowiła dla Ciebie pewną trudność, której teraz nie ma. Wiesz, jakie to fajne uczucie? Niesamowite! Dlatego właśnie, tak bardzo lubię jogę.

jak zacząć fajnie dzień

Nawyk

Pielęgnuj w sobie ten nawyk, bo jest tego wart i on, i Ty. Jogę najlepiej praktykować albo rano, albo wieczorem. Nie poleca się ćwiczeń w ciągu dnia, szczególne po posiłku. Wtedy trzeba odczekać ok 2 godzin. Kiedy joga stanie się Twoim punktem w rytmie dnia, sama zobaczysz, że będą działy się cuda.

Pamiętaj tylko o jednym, jogę polubisz, jeśli dasz jej i sobie czas. Nie wyznaczaj sobie żadnych granic i żadnych muszę osiągnąć to i tamto w takim czasie. Daj sobie czas na to, aby pokochać praktykę i swoje ciało. Takie, jakim jest w tym właśnie momencie. A każde ograniczenie potraktuj, jako ćwiczenie dla siebie. Coś, nad czym będziesz pracowała. Bo to jest tylko ograniczenie w Twoim ciele i tylko tyle.

Powodzenia na macie. Trzymam za Ciebie kciuki

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Discover more from Agnes May Life

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Scroll to Top