Wiesz, że zielona herbata polecana jest na odchudzanie? Właśnie tak! I ta wiadomość może mocno ucieszyć koneserki tego trunku. Podobno wypicie 4-10 filiżanek dziennie pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i życie. Zwłaszcza pita na noc……zwiększa aktywność procesu trawienia, metabolizmu i przyspiesza utlenianie tłuszczów. Dzięki temu, że działa moczopędnie, usuwa z organizmu toksyny, dlatego zapobiega powstawaniu cellulitu, wygładzając skórę.
Warto pić kilka filiżanek herbaty każdego dnia w swoim ulubionym kubku. Zielona herbata ma wiele właściwości, które zdecydowanie pozytywnie wpływają na nasz organizm, np.: zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę, zapobiega rozwojowi starczej demencji, zapobiega paradontozie oraz neutralizuje zapalenie dziąseł i ma właściwości przeciwpróchnicze. Przeciwdziała powstawaniu nieprzyjemnego zapachu z ust, dlatego warto płukać jamę ustną naparem. Natomiast kremy z wyciągiem z zielonej herbaty opóźniają pojawienie się zmarszczek i przebarwień, a także stosowane są do pielęgnacji skóry przetłuszczającej i trądzikowej.
A jak działa herbata?
Zielona herbata pita na noc przed snem, działa uspokajająco i relaksująco, dlatego powinna być pita z drugiego parzenia. Odwrotne działanie ma herbata z pierwszego parzenia, czyli działa pobudzająco i orzeźwiająco. Warto, więc wypić ją rano, na początku dnia.
Ale obojętnie, o której godzinie będziemy ją pić, niech to będzie przyjemnością. A im herbata lepsza jakościowo, to i jej smak będzie bardziej przyjemny. O tym, że do zielonej herbaty nie dodajemy ani cytryny, ani mleka nie trzeba chyba pisać.
Jak zaparzać?
Do zaparzania najlepiej używać świeżej wody mineralnej niegazowanej, raz gotowanej. Do kubka wsypujemy łyżeczkę herbaty i zalewamy ją przegotowaną wodą o temperaturze 80 st. Pamiętaj, aby jej nie zalewać wrzątkiem i parzyć ją 3-4 minuty. Zbyt długie zaparzanie może spowodować, że smak herbaty będzie gorzki.
Liście można parzyć kilka razy, ponieważ z każdym parzeniem herbata jest bardziej bogata w składniki mineralne. Nie przechowuj jednak wilgotnych liści dłużej niż 12 godzin, ponieważ mogą stać się siedliskiem grzybów.
Pamiętaj również aby kupując herbatę, zwrócic uawagę na jej skład. Chodzi o to, aby wszelkie dodane aromaty znajdowały się na końcu jej składu. Na początku powinna znajdować się… herbata! I to zielona. Później owoce, natomiast aromaty powinny być na ostatnim lub przedostatnim miejscu na tej krótkiej liście.
Przeciwwskazania
Niestety, zbyt częste picie zielonej herbaty, może niektórym osobom nie wyjść na dobre. Picie jej powinny ograniczyć osoby: starsze, chore na serce, czy z nadciśnieniem tętniczym. Dlaczego? Nadmierne spożycie tego naparu może wchodzić w interreakcję z lekami na nadciśnienie, może też wypłukiwać wapń z organizmu. Jeśli jesteś w ciąży, również powinnaś na nią uważać, ponieważ jest w niej zawarta tanina. Zielonej herbaty nie powinno podawać się dzieciom do 10 r.ż.
Tak na prawdę wszystkie herbaty pochodzą z liści drzewa herbacianego, a różnica polega na sposobie ich przygotowania. Przy zielonej herbacie, liście suszy się zanim sfermentują. Natomiast w przypadku czarnej herbaty, liście poddaje się fermentacji.
Picie herbaty w miłym towarzystwie, w ulubionym kubku może być czystą przyjemnością, a nawet zdrowym nawykiem. W odpowiedniej ilości, wyjdzie Ci tylko na zdrowie.