Jak rozmawiać?

Podczas sesji jakie prowadzę, zauważyłam tendencję, że kobiety często nie wyrażają swoich emocji. Zamiast tego, tłumią je w sobie i próbują zepchnąć je głęboko, aby o nich zapomnieć. Usłyszałam, że tak będzie lepiej dla zdrowia i samopoczucia, aby zapomnieć i wrócić do „normalności”. To trochę tak, jak picie trucizny z nadzieją, że ktoś inny umrze. Dlatego często mówię im, jak rozmawiać, aby inni zaczęli słuchać.

Czyżby?

Każda złość, uraza, przykrość i inna negatywna emocja, musi zostać wyrażona. W przeciwnym razie, odkłada się pamięć o niej w Twoim ciele i przyjdzie taki dzień, kiedy będzie ich już tak dużo, że zmaterializują się w postaci choroby.

Dlatego, szczególnie my kobiety, nie możemy sobie na to pozwolić! Nie możesz pozwolić sobie na to, aby zbierać trudne doświadczenia i milczeć. To jest ogromna strata dla Ciebie, dla Twojej rodziny, dla świata. Ile było takich sytuacji, gdy czułaś kolejną szpilkę wbijaną w Twoje plecy, kolejne słowo, które raniło Twoje serce? Ile razy płakałaś w poduszkę, ukrywając swoje uczucia. Ile razy milczałaś, bo stwierdziłaś, że tak będzie lepiej, a w głębi serca czułaś jakby ktoś wyrywał Ci kawałek Ciebie

Dlaczego tak robimy?

Nie ma żadnego wytłumaczenia, dlaczego nie rozmawiasz i robisz sobie ogromne „ku-ku”. A zamiast tego ukrywasz swoje prawdziwe emocje.

Lepiej przemilczę i tak, to nic nie da.

Lepiej chwilę pocierpieć niż wywoływać awanturę.

Chwilę pocierpię, a potem zapomnę.

Znasz to? Ale jak rozmawiać, skoro kiedyś nikt nie słuchał Ciebie? Po co się wychylać, jeśli od zawsze nikt nie brał Twojego zdania pod uwagę. Denerwujesz się i nie potrafisz się wysłowić.

Brak wiary w siebie i Twoje przekonania o sobie mogą być przyczyną tego, że nie rozmawiasz, nie mówisz, nie wyrażasz swoich uczuć. Boisz się, że nikt Ciebie nie zrozumie, że może coś wyolbrzymiasz. Może tylko Ci się wydawało lub odebrałaś te słowa nie tak, jak powinnaś. I w końcu jest też strach oraz obawy.

Czy jako mała dziewczynka, mówiono Ci, żebyś była cicho? A może słyszałaś, że grzeczne dziewczynki są mądrzejsze i powinnaś ustąpić. A co jeśli, jako mała dziewczynka, nie byłaś brana pod uwagę lub nikt nie pytał Ciebie o zdanie lub decydował, co jest dla Ciebie lepsze. Wtedy moja droga często oddajemy odpowiedzialność za nasze życie, w ręce innych osób – partner, rodzice. Właśnie wtedy uczysz się, że lepiej przemilczeć i chwilę pocierpieć, niż wyrazić wprost, że coś Ci się nie podoba.  

Dopóki inni będą ważniejsi od Ciebie, dopóty będziesz godziła się na takie traktowanie

Nie martw się, jeśli tak właśnie jest u Ciebie. Wszystko można zmienić by zacząć zmieniać Twoje podejście do siebie i innych ludzi. Zawsze możesz przyjść do mnie na sesję lub popracować sama. I pamiętaj o jeszcze jednej ważnej sprawie!

Wszystko, co jest w Twoim życiu jest w nim, bo to akceptujesz

Zgadzasz się, odsuwając siebie na dalszy plan. Czas to zmienić. Zawsze zaczynaj od siebie, zanim zaczniesz dostrzegać zmiany w Twoim otoczeniu. Najpierw Ty, potem inni. To również jest bardzo ważne. Tak jak to, że musisz pokochać siebie, bo to często od tego się zaczyna ta przygoda. To przygoda, nie cel sam w sobie więc ciesz się tą przygodą.

Naucz się mówić

To, co najważniejsze, to naucz się mówić. Jak rozmawiać i o czym rozmawiać? Czas przestać mówić ogólnikowo, czas zacząć mówić dokładnie co czujesz. Nie wypowiadaj całej litanii, ale krótki i konkretny komunikat. Bez osądzania, bez krytyki i ataków. Nie szukaj winnych, chodzi przecież o nazwanie Twoich uczuć i tego, jak się teraz czujesz. Kiedy kogoś atakujesz, odpowiedzią będzie atak. Jeśli kogoś osądzasz, odpowiedzią będzie osądzanie. Rozumiesz? Czas również na to, aby w końcu zacząć mówić NIE.

Jak rozmawiać? Zmień swoje słowa i sposób ich wyrażania. Nie atakuj, mów krótko i rzeczowo, nie pozwól sobie wdać się  w dyskusję, ona często prowadzi do nikąd. Kończy się na wzajemnym obwinianiu i osądzaniu. Bądź opanowana na tyle, na ile potrafisz. Nie wchodź w konfrontację argumentów, ale powtarzaj swój komunikat. Nikt inny tego nie zrobi za Ciebie, więc ćwicz i przygotuj się.

Wypisz sobie na kartce najczęstsze Twoje odczucia i naucz się ich na pamięć. Kiedy przyjdzie okazja, będziesz przygotowana i w końcu odeprzesz atak na Ciebie, ale na spokojnie. Dlaczego to takie ważne, abyś była spokojna? Ponieważ nie możesz sobie pozwolić ponieść się emocjom i wskoczyć w wodospad wzajemnych oskarżeń i argumentów.

Zwróć uwagę jak rozmawiasz

W jaki sposób mówisz o swoich oczekiwaniach,  emocjach, o tym, co czujesz? Zamiast błądzić w gąszczu różnych słów i argumentów, powiedz wprost:

– Twoje słowa…… sprawiają mi ból

– Twoje słowa mnie ranią, czuję się ……..

– Sprawiłeś mi ogromną przykrość mówiąc….

Im częściej będziesz okazywała, że należy się z Tobą liczyć, tym częściej ludzie będą się z Tobą liczyć. Jest to droga, podróż więc daj sobie i innym czas. Jeśli długo pozostawałaś w takich doświadczeniach, miej na uwadze, że potrzebujesz czasu aby to zmienić. Ludzie, którzy są przy Tobie, również.  

Zacznij powtarzać sobie afirmacje na wzmocnienie siebie

Jestem ważna dla siebie i innych ludzi

Moja relacja ze sobą jest mocna i czuła

Kocham siebie

Z łatwością i lekkością wyrażam swoje uczucia

Bez strachu i lęku mówię o swoich uczuciach

Każdego dnia szanuję siebie coraz bardziej

Jak rozmawiać? Spokojnie, konkretnie i  w skupieniu. Wyrażaj emocje, niech płyną i nie blokują potencjału, jaki masz w sobie. Jesteś zbyt ważna, aby marnować każdy kolejny dzień.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Discover more from Agnes May Life

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Scroll to Top